انتخاب رنگ سازمانی

امتیاز
5
(1)
۵ شهریور ۱۳۹۹
توسط دانیال خانی آبادی
3343 بازدید
0 دیدگاه
توسط دانیال خانی آبادی
دسته بندی: مطالب روز

یکی از مراحل برندینگ, انتخاب رنگ سازمانی مناسب است. رنگ یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها در طراحی سایت, طراحی لوگو, طراحی اپلیکیشن و … برای ایجاد برند تجاری شماست. رنگ سازمانی خود را نسبت به محصولات یا خدمات خود و تصویری که می‌خواهید برای مشتریان طرح کنید، انتخاب کنید. در اینجا ما برخی از جنبه‌های مهم اهمیت رنگ برای ساخت لوگو را به شما نشان می‌دهیم.

organization color - انتخاب رنگ سازمانی

اهمیت رنگ سازمانی در لوگو چیست؟

یکی از مهم‌ترین تأثیرات روان‌شناختی در دنیای بینایی، رنگ است. افراد می‌توانند با رنگ زرد روشن احساس خوشبختی کنند یا با رنگ آبی احساس آرامش کنند و با تن ‌های خاکستری افسرده شوند. در طراحی برند، رنگ نمایانگر ابزاری قدرتمند برای ارتباطات است. استفاده مناسب از یک مجموعه رنگ می‌تواند افراد را به خود جلب کند و به آن‌ها اطلاع دهد که دقیقاً برند آن‌ها چیست. مهم است که بدانید چگونه رنگی را انتخاب کنید که به بهترین وجه هویت‌سازمانی شمارا انتخاب کند.
علاوه بر این‌که برند شما به جهانیان می‌گوید که شما چه کسی هستید و می‌خواهید چه کسی باشید، رنگ شما نیز همین را نشان می‌دهد. این احتمالاً مهم‌ترین شناسه برند است و به لوگوی شما شخصیت می‌بخشد و همچنین شما را از سایر رقبا متمایز می‌کند.

برای انتخاب رنگ میتوانید از سایت coolors.co کمک بگیرید. سایت های بسیار دیگری وجود دارند مانند پانتون که رنگ سال و مفهوم هر رنگ را اعلام میکند, در نتیجه میتوانید با توجه به نوع کسب وکارتان مفهومی را انتخاب کنید تا رنگ سازمانی مناسب پیدا کنید.

روانشناسی رنگ سازمانی

رنگ یک لوگو تأثیر زیادی بر روی مشتریان دارد، همچنین می‌تواند در موفقیت محصولات تأثیرگذار باشد.
به‌عنوان ‌مثال: لوگوی Coca-Cola را به‌جای کنتراست قرمز و سفید، با رنگ سبز روشن تصور کنید.
آیا به همین شیوه به این محصول مثل قبل جذب می‌شوید؟ احتمالاً این‌طور نیست، زیرا قدرت بینایی کافی را ندارد.
رنگ عنصر بصری است که به برندها قدرت و انسجام می‌بخشد.
رنگ‌های لوگو، نه‌ تنها شرکت شما را شناسایی می‌کنند، بلکه به ذهن مردم نیز نفوذ می‌کنند، بنابراین افراد می‌توانند برند شما را به خاطر بسپارند و مدت‌ها پس از مشاهده محصول آن را به یاد بیاورند.
هنگام طراحی لوگو، فکر کنید که کدام رنگ می‌تواند نشانگر برند شما باشد. این باید مربوط به حوزه تجاری محصولات یا خدمات شما باشد.
به‌عنوان‌مثال: اگر شرکت شما فروش محصولات فن‌آوری است، باید از رنگ‌هایی مانند رنگ‌های آبی، خاکستری، سیاه، سفید یا ترکیبی از آن‌ها استفاده کنید.
روانشناسی رنگ بر این موضوع تأثیر دارد که رنگ‌ها بر روی مصرف‌کنندگان یک برند تأثیر می‌گذارند، و همچنین مصرف‌کنندگان را ترغیب می‌کند که مارک‌های خاصی را در نظر بگیرند یا خرید کنند.

محققان در مطالعه‌ای تحت عنوان “تأثیر رنگ‌بر بازاریابی” فهمیدند که حداکثر ۹۰٪ از قضاوت‌های بی‌عیب و نقص درباره محصولات می‌توانند صرفاً بر اساس رنگ باشند.

انتخاب رنگ سازمانی, نشان شخصیت برند است!

فقط به دلیل دوست داشتن آن‌ها، رنگ‌ها را انتخاب نکنید. رنگ‌ها باید ارزش شرکت یا شخصیت برند شمارا توصیف کنند. به یاد داشته باشید که آن‌ها حوزه کاری شما را نمایندگی می‌کنند و در همه ‌جا ظاهر می‌شوند.
(وب‌سایت، کارت ویزیت، لوازم التحریر، رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات چاپی، برچسب محصولات و موارد دیگر)
همچنین نحوه استفاده از رنگ‌ها در برندسازی می‌تواند سبک خاصی را تعریف کند.
جلوه‌های سایه ساده می‌توانند ابعاد بصری دیگری را به لوگوی شما وارد کند.
البته همیشه به این بستگی دارد که می‌خواهید چه چیزی را نشان دهید و چگونه دیده شوید.

انتخاب رنگ سازمانی در مردان و زنان

تحقیقات تکمیلی در مورد رنگ نشان می‌دهد که، مردان عموماً رنگ‌های جسورانه را ترجیح می‌دهند درحالی‌که زنان رنگ‌های نرم‌تر را ترجیح می‌دهند. همچنین، مردان بیشتر به سایه رنگ‌ها علاقه دارند (رنگ‌هایی که سیاه اضافه‌شده است).

درحالی‌که زنان نسبت به رنگ‌های فلت علاقه بیشتری نشان میدهند.

انواع رنگ‌ سازمانی و تأثیرات آن‌ها بر لوگو

رنگ زرد

 • حرارت و انرژی
  رنگ زرد خاصیتی که دارد باعث بالا رفتن انرژی، تمرکز و خلاقیت می‌شود، از این ‌رو شرکت ایرانسل لوگوی خود را به رنگ زرد انتخاب کرده است که نماد انرژی از طریق مکالمه افراد است.

رنگ آبی

 • اعتماد و اطمینان
  همان‌طور که می‌دانیم رنگ دریا و آسمان به رنگ آبی است که تداعی‌کننده آرامش هستند.
  همچنین این رنگ نماد اعتماد و اطمینان است و بیشتر یک رنگ مردانه محسوب می‌شود، به همین دلیل انتخاب این رنگ برای لوگوهایی که مربوط به مواد غذایی باشند انتخاب مناسبی نیست.

رنگ قرمز

 • هیجان‌آور
  رنگ قرمز نماد جلب توجه است که از آن برای به هیجان آوردن افراد استفاده می‌کنند. همچنین یک رنگ اشتهاآور است به همین دلیل می‌توان برای رستوران‌ها و شرکت‌های مواد غذایی گزینه مناسبی باشد.

رنگ صورتی

 • کاهش عصبانیت
  رنگ صورتی معمولاً برای پایین آوردن سطح عصبانیت افراد به کار گرفته می‌شود و یک رنگ آرام محسوب می‌شود.

رنگ سبز

 • آرامش
  شما حتماً رنگ سبز روشن را در بیمارستان‌ها و چراغ راهنمایی مشاهده کرده‌اید، نماد آن امنیت و سلامتی است. همچنین این رنگ برای چشم و ذهن آرامش‌بخش بوده و کمک بزرگی برای دید و تخیل انسان است.
  ازجمله برندهایی که برای لوگوی خود از رنگ سبز استفاده کردند می‌توان به Animal planet و greenplaece اشاره کرد.
green logo 300x169 - انتخاب رنگ سازمانی

رنگ سبز لوگو

رنگ نارنجی

 • جذاب
  نارنجی اشتها را تحریک می‌کند، و همچنین سطح انرژی را افزایش می‌دهد. نارنجی یک رنگ فعال است، بنابراین ما با افزایش احساسات، افزایش فعالیت و آگاهی تیزتر نسبت به محیط اطرافمان به آن پاسخ می‌دهیم.

رنگ بنفش

 • کار آیی بهتر مغز
  انتخاب این رنگ به عنوان رنگ سازمانی نشان دهنده قدرت است.
  از طرفی این رنگ در حل مشکلات به مغز کمک می‌کند، به همین دلیل موجب کارایی بهتر به مغز می‌شود.
  همان‌طور که می‌دانید برای محصولات ضد پیری و پوست درمانی بیشتر از این رنگ استفاده می‌کنند. همچنین دختران جوان این رنگ را به‌عنوان رنگ موردعلاقه خود انتخاب می‌کنند.

رنگ سیاه

 • قدرت
  این رنگ بیانگر حس توانایی و قدرت است.
  این امر باعث شده که به دلیل تداعی‌کننده حس قدرت این رنگ، سیاستمداران اکثراً با اتومبیل‌های سیاه و همچنین با کروات و کت‌ و شلوار سیاه ظاهر شوند که حس مهم بودن و جدیت را به بیننده القا کند.
  البته در لوگو رنگ سیاه می‌تواند با ترکیب رنگ‌های بسیار روشن استفاده شود.
  ازجمله برندهایی که لوگوی آن‌ها سیاه است می‌توان به آدیداس اشاره کرد.
logo color 300x203 - انتخاب رنگ سازمانی

رنگ لوگو

رنگ خاکستری

 • کمبود انرژی
  می‌دانیم که خاکستری تلفیقی از دو رنگ سفید و سیاه است، که می‌توان گفت به ‌منظور همکاری دو شرکت است. این رنگ برای طراحی لوگو کاربرد زیادی ندارد اما بسیار کلاسیک است .
  خاکستری نماد خونسردی، خنثی بودن و….. است.
  اما میتوانید برای انتخاب رنگ سازمانی با رنگ های دیگر ترکیب کنید و یک ترکیب فوق العاده بسازید.

رنگ قهوه‌ای

 • تداعی‌کننده کوه
  این رنگ به معنی استقامت است، به همین دلیل در ذهن بینندگان تداعی‌کننده کوه معنا می‌شود.
  در انتخاب رنگ قوانین و قواعد خاصی وجود ندارد بلکه، این طراحان لوگو هستند که با توجه به نیاز مشتری و نوع فعالیت کسب‌وکار و آن شرکت رنگ مناسب را انتخاب کنند.

رنگ سازمانی مکمل پایه

رنگ هایی که متضاد هستند اما وقتی کنار هم می آیند بسیار ترکیب زیبایی را ایجاد میکنند. به عنوان مثال لوگو LACOSTE که حدود ۱۰۰ سال از عمرش میگذرد از دو رنگ مکمل قرمز و سبز استفاده کرده است.

 •  زرد و بنفش
 • آبی و نارنجی
 • قرمز و سبز

خلاصه

به‌طورکلی، انتخاب رنگ سازمانی در طراحی لوگو, طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن و حتی ایجاد ست اداری شما تاثیرگذار است. بهترین لوگو های مرتبط با کسب و کار خود را ببنید و ایده بگیرید. اگر نیاز به مشاوره دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

بیشتر بخوانید

ساخت کانال یوتیوب
ساخت کانال یوتیوب

در دنیای دیجیتال مارکتینگ توجه به سوشال مدیا بسیار بالا است. نه تنها باید یک طراحی سایت اختصاصی داشته باشیم و به نکات سئو توجه کنیم, بلکه پست ...

بیشتر
سئو سایت فروشگاهی؛ کلمات کلیدی
سئو سایت فروشگاهی؛ کلمات کلیدی

پس از آنکه سفارش طراحی سایت فروشگاهی خود را تحویل میگیرید باید با توجه به نکات سئو به بهینه سازی سایت خود توجه کنید. برای افزایش فروش خود ...

بیشتر
سایت مپ چیست؟
سایت مپ چیست؟

زمانی که سفارش طراحی سایت را میدهید حواستان به داشتن سایت مپ باشد. برای سایت های شرکتی و سازمانی و طراحی سایت فروشگاهی که صفحات زیادی دارند واجب ...

دانیال خانی آبادی
بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان با طراحان ایرانیان

شما با چالش‌هایی برای توسعه کسب و کار خود روبرو هستید. ما راه‌حل‌های مناسبی برای آن‌ها داریم. با ما تماس بگیرید.

آخرین نمونه کار ها

برخی از وب‌سایت‌هایی که افتخار طراحی آنها را داشته‌ایم

صادرات خرمای گیلدا
صادرات خرمای گیلدا
ایران سرباره
ایران سرباره
تامین سرمایه ملت
تامین سرمایه ملت
دادآتش سپاهان
دادآتش سپاهان
×